ZEMŘELA LEGENDA COUNTRY MUSIC TOM T. HALL

Ve věku 85let zemřela jedna z velkých legend country music Tom T. Hall, písničkář, který složil např. „Harper Valley PTA“.

Jeho syn, Dean Hall, potvrdil muzikantovu smrt v pátek ve svém domě ve Franklinu v Tennessee. Hall, známý jako „Vypravěč příběhů“ pro své jednoduché, ale výstižné texty, složil stovky písní. Spolu se souputníky, jako jsou Kris Kristofferson, John Hartford a Mickey Newbury, Hall v podstatě zahájil literární éru country hudby na začátku 70. let. 20. století s písněmi politického charakteru, jako jsou „Watergate Blues“ a „The Monkey That Become“. “, Hluboce osobní jako „Rok, kdy zemřel Clayton Delaney “a filozofický jako „(Staří psi, děti a) Melounové víno “. "Při celém svém psaní jsem nikdy nevynesl soud," řekl v roce 1986. "Myslím, že to je moje tajemství." Jsem svědek. Všechno sleduji a nerozhoduji, jestli je to dobře nebo špatně. Písničkář Jason Isbell zazpíval Hallovu píseň „Mama Bake A Pie (Daddy Kill A Chicken)“, když byl Hall uveden v roce 2019 do Síně slávy skladatelů. "Nejjednodušší slova, která vyprávěla ty nejsložitější příběhy." Měl jsem pocit, že Tom T. právě zachytil písničky, jak se vznášely, ale vím, že je vytesal ze skály, “napsal hudebník John Isbell na Twitter.
 
Hall, čtvrtý syn vysvěceného kněze, se narodil poblíž Olive Hill v Kentucky, ve srubu, který postavil jeho dědeček. Začal hrát na kytaru ve 4 letech a svou první píseň napsal v 9 letech. Muzikantské začátky si odbyl v bluegrassové kapele, ale když to nevyšlo, začal pracovat jako diskžokej v Moreheadu v Kentucky. Vstoupil do armády Spojených států v roce 1957 na čtyři roky, včetně vyslání do Německa. Po návratu do USA se začal věnovat psaní a objevil ho redaktor časopisu Nashvill Jimmy Key. Hall se přestěhoval do Nashvillu v roce 1964 a nejprve se etabloval jako skladatel, který vydělával 50 $ týdně. Napsal písně pro Jimmy C. Newmana, Dave Dudleyho a Johnnyho Wrighta, ale měl tolik písní, že je začal sám nahrávat. Prostřední iniciála „T“ byla přidána, když dostal nahrávací smlouvu, aby bylo jméno chytlavější.

 


Jeho průlomem bylo napsání „Harper Valley PTA“, mezinárodního hitu z roku 1968 o pokrytectví na malém městě, který nazpívala Jeannie C. Riley. Píseň o matce, která říkala skupině zaneprázdněných lidí, aby pokračovali ve svém podnikání, byla vtipná a ohnivá a stala se hitem č.1 nejen na country, ale i na popových hitparádách. Singlů s písní se prodaly miliony kopií a Riley získala Grammy za nejlepší ženský country vokální výkon a cenu od Country Music Association za Single roku. Příběh byl tak populární, že dokonce vznikl film a seriál stejného jména.
"Najednou se mluvilo o country", řekl Hall agentuře AP v roce 1986. "Stalo se to sloganem." Otočili byste ladícím kolečkem na rádiu a tu písničku byste slyšeli čtyřikrát nebo pětkrát za 10 minut. Bylo to nejúžasnější období mého života. Po této písni se jeho vlastní kariéra rozjela a měl řadu hitů s „Baladou o čtyřiceti dolarech“ (kterou nahráli také Johnny Cash a Waylon Jennings). První vítězství na hitparádách zaznamenal s písněmi „A Week in a Country Jail“ a „Homecoming“ na konci 1960. let minulého století. V sedmdesátých letech se Hall stal jedním z největších zpěváků a skladatelů v Nashvillu s několika úspěšnými písněmi včetně skladeb „I Love“, „Country Is“, „I Care“, „I Like Beer.“ A „Faster Horses (The Cowboy and The Poet.) "V roce 70 byl uveden do Síně slávy skladatelů v Nashvillu." „Mistrovská díla Toma T. Halla se liší zápletkou, tónem a tempem, ale jsou svázána jeho neúnavnou a neústupnou empatií k triumfům a ztrátám ostatních,“ řekl Kyle Young, generální ředitel Síně slávy a muzea country hudby. "Psal aniž by soudil, v jeho písních nebyl hněv, což odlišuje jeho skladby od všech ostatních skladatelů." Psal také dětské písničky na své desky „Songs of Fox Hollow (for Children of All Ages)“ v roce 1974 a „Country Songs for Kids“ v roce 1988. Stal se také autorem, napsal knihu o psaní písniček „Příručka skladatele “a autobiografii „Vypravěčův Nashville “ a také beletristické romány.

V letech 1980 až 1983 byl hostitelem televizní show „Pop Goes the Country“ a dokonce se začal zajímat o politiku. Když byl Carter v Bílém domě, Hall byl jeden z blízkých přátel prezidenta Jimmyho Cartera a jeho bratra Billyho. Tennesseeští demokraté v roce 1982 naléhali na Halla, aby kandidoval na guvernéra, ale on odmítl. Když vznikalo jeho album „Songs in a Seashell“ z roku 1985, strávil šest měsíců touláním se po plážích na jihu, aby se inspiroval letní atmosférou. V roce 2008 byl uveden do Síně slávy country hudby a v roce 2012 byl oceněn jako ikona BMI roku a hold mu vzdali mnozí umělci včetně bratrů Avettů, bluegrassových hvězd Daily & Vincent, Toby Keith a Justin Townes Earle. "Myslím, že píseň je jen píseň“, řekl Hall na ceremoniálu v roce 2012. Je to jen text a melodie. Jednou jsem mluvil s Krisem Kristoffersonem. Zeptal jsem se ho, co je to country, a on odpověděl: „Pokud to zní jako country, je to country. To je tedy moje filozofie.“

V roce 1968 se oženil s písničkářkou anglického původu Dixie Deenovou a společně napsali stovky bluegrassových písní poté. V 90 letech ukončil aktivní pódiové hraní a věnoval se pouze už jen skládání písní.

 

Naši partneři

Soundflower